Cami Pencere Sove Modelleri


pixeg - Mayıs 26, 2019 - 0 comments

Pencere ve kapılarda yağan yağmur ve dışarıdan gelebilecek her türlü sıvıdan içeriyi korumak için yapılan parçalara söve denilir. Pencere söveleri yapının mimari yapısına estetik kazandırmaktadır. Fark Mermer Sanayi tarafından üretilen söveler pencerelerin iki kenarına dikey, alt ve üst kısmına yatay olarak uygulanmaktadır. Yüzeyden öne doğru yapılır. Söve yapımında, beton, mermer, poliüretan, doğal taş, XPS Polistiren strafor, alikobalt, poliproplen gibi malzemeler kullanılır.

Genellikle söveler binanın dış cephesine uygulanmaktadır. Güzel ve estetik duruşunu beğenenler iç kısma da söve uygulattırabilir. Cami mermer kullanılan alanları başında geldiğinden söve uygulamasında genellikle mermer tercih edilir. Kürsü gibi alanlarda mermere sıkılıkla rastlanır. Söve sıvıların içeri sızmasından daha çok günümüzde estetik amaçlı kullanılmaktadır.

Cami Pencere Sövelerinde Hangi Modeller Kullanılır?

Camilerin pençelerine uygulanacak olan söveler genellikle özel tasarımdır. Camilerin kapıları ve pencereleri klasik dairelerden daha büyüktür. Fark Mermer özel tasarım ve özel ölçü ile cami pencere sövesi tasarlamakta ve uygulamaktadır. Söveler farklı tiplerde imal edilmektedir. Söve başlı başına bir ürün olduğundan modelleri oldukça fazladır. Söve tipleri arasında:

  • Denizlik
  • Kat silmesi
  • Saçak profilleri
  • Payanda
  • Söve taçları
  • Köşe taşları
  • Cam kenarı söveleri yer almaktadır.

Söve tipi seçimi oldukça önemlidir. Caminin dış ve iç tasarımı ile uyumlu olmalıdır. Uyumsuz olduğu halde uygulanan söveler yapının ihtişamlı yapısına yakışmayacaktır. Yapının gerçek bir şahesere dönüşmesini söveler etkilemektedir.

Cami Pencere Söve Seçimi

Cami içerisinde minber, mihrap, kürsü gibi alanları barındıran kutsal bir yapıdır. Kutsal yapının her bir alanı büyük özen gösterilerek inşa edilir. Bunun nedeni İslam dininin vazgeçilmez ibadeti olan namazın mekanın göz alıcı olmasını sağlamaktadır. Söveler yapının göz alıcı olmasını sağlayan önemli bir unsurdur. Cami tasarımına değer katmak isteyenler, ihtişamını ve ışıltısını artırmak isteyenler söve seçimine dikkat etmelidir.

Sövelerde klasik düz olanlar vardır. Mihrap ve diğer alanlarda işlemeye çok rastlanır. Aynı şekilde düz söveler cami tasarımlarında pek fazla tercih edilmezler. Desenli ve el işlemeli olan söveler cami dış cephesinde daha yoğun kullanılır. Cami gibi büyük yapıların ısınması özel olarak düşünülmelidir. Söveler tasarım harikası olmakla kalmayıp ısı kaybının önlenmesine de yardımcıdır.

Related posts

Post a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir