Cami Kürsüsü


pixeg - Mayıs 26, 2019 - 0 comments

Cami kürsüsü caminin önemli bölümlerinden biridir. Her camide bulunan olmazsa olmaz bölümlerdendir. Mihrap gibi caminin diğer bölümleri de yine her camide bulunması gereken bölümler arasındadır. Cami kürsüsünün minber ile karıştırılmaması gerekir. Minber Cuma ve bayram hutbelerinin okunduğu merdivenli yapının adıdır.

Cami kürsüsü, cami imamının vaaz vermesi ya da ders vermesi için yapılmış bir bölümdür. Üzerine dayatılmış bir merdiven ile kürsüye çıkılır. Cami imamı kürsü içerisinde bulunan koltuğa oturarak vaaz vermeye başlar. Kürsünün üst bölümü balkon şeklindedir.

Kürsü Modelleri

Kürsü modelleri genel olarak ahşap olarak göze çarpsa da mermer modelleri de mevcuttur. Caminin yapısına uygun olacak şekilde ahşap ya da mermerden yapılabilmektedir.

Her iki çeşitte de oymalı işçilik bulunur. Cami de nasıl bir uyum içinde bir görsellik var ise bu görsellik cami kürsüsü ile de bütünleştirilmiş durumdadır. Bu nedenle kürsünün de caminin içyapısı gibi kaliteli ve gösterişli olması gerekir.

Kaliteli ve işçiliği ile göz kamaştıran bir mermer kürsü çalışması istenir ise Fark Mermer firması ile iletişime geçerek uygun fiyatlara kürsü yaptırılabilir. Bu firma gibi Fark Mermer Sanayi de cami kürsüsü yapımında uzmanlaşmış bir firmadır.

Cami Kürsüsünün Tarihi

Cami kürsüsü Osmanlı döneminden itibaren yaygın olarak kullanılmaya başlamıştır. Osmanlı döneminde yapılan Edirne Muradiye Camii 1436 yılında yapılmıştır. Bu caminin içinde ahşap cami kürsüsünün en güzel örneklerinden biri bulunmaktadır. Süleymaniye Camii’nde yer alan taş kürsü de mermer kürsüler arasında en dikkat çeken kürsüler arasında yer alır.

Ahşap kürsülerin en görkemlilerinden biri de Laleli Camii’nde bulunmuştur. 1760-1764 yılları arasında kullanılan bu kürsü de ki süslemeler, fildişi kaplamalar ile dikkatleri üzerine çekmiştir.

Günümüzde Cami Kürsüleri

Günümüzde de camilerdeki kürsülere gerekli önem verilmektedir. Ancak sokak aralarındaki küçük camilerde bulunan kürsüler biraz daha ekonomik olarak seçilmiştir. İstanbul’daki ünlü camilerin kürsüleri birbirinden görkemlidir.

Cami kürsüleri arasında cami mermer süsleri de hala tercih edilirken, ahşap kürsülere daha çok rastlanmaktadır. Süleymaniye Camii’ndeki kürsü ahşaptan yapılmış olup kenarlarında altın renkli süslemeleri bulunmaktadır.

Related posts

Post a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir