Cami Kapıları


pixeg - Mayıs 26, 2019 - 0 comments

Osmanlı İmparatorluğu’ndan günümüze kadar manevi yapıların en önemli unsurlarından biri olarak kapıları görülmektedir. Kapı, mekanın göze çarpan unsuru olduğundan dikkatleri çekmektedir. İstanbul mermer sanayi, camilerin iç ve dış tasarımlarına önem verdiği kadar kapılara da önem vermektedir. Yapının girişi olan kapılar iç ve dış tasarımın bütünleşmesini sağlayan değerli bir etkendir.

Dış tasarımdan iç tasarıma geçiş hükmündedir. Cami yapanlar ve yaptırmak isteyenler Fark mermer kullanarak tasarım bütünlüğünü elde etmektedir. Kapının tarzı ve tasarımı tamamen manevi yapının genel tasarımına uyum sağlamalıdır. Uyum sağlamadığında kapılar alakasız duracaktır. Alakasız duran kapılar ise yapının bütün ihtişamını kaybetmesine neden olmaktadır. Eskiye hayran olanlar işlemeli kapıları tercih edebilir. Modern tarz taraftarı olanlar ise geometrik şekilleri tercih edebilir.

Cami Kapıları İmalatında Kullanılan Malzemeler

Kapı yapının dışarıya açılan yeri olduğundan dayanıklı olması şarttır. Yaşam alanı olan evlerde çelik kapı kullanılır. Fakat camilerde çelik kapı kullanmak yapının yapısını ve uyumunu bozar. Bundan dolayı son zamanlarda kullanılan standart çelik kapılardan kullanılması doğru olmaz. Caminin diğer unsurlarından olan kürsü gibi alanlarda olduğu gibi sağlam malzemeler kullanılmalıdır.

El işlemeciliği ile üretilen kapılar harika bir uyum yakalamaktadır. Çünkü genellikle camilerin minber ve diğer mekanlarında Osmanlı veya Selçuklu döneminde kalma hat ve çiçek işlemeleri kullanılır. Mihrap gibi alanlara uyum sağlaması için kapının işlemeli olması gerekir. Malzeme seçiminde ise caminin genel yapısı dikkate alınmalıdır. Birinci kalite ürünlerin seçilmesi durumunda kardan, yağmurdan zarar görmez. Uzun süre kullanılabilir.

Camilerin Kapılarında Kullanılan Modeller

Cami kapılarında çeşitli modeller kullanılmaktadır. Cami mermer kullanımının en fazla olduğu yerdir. Mermerden yapıla kapılar oldukça ihtişamlı durmaktadır. Tabi kapının kanatlarında ağır olduğundan mermer tercih edilmez. Ama dış alanında işlemeli mermer çok yoğun kullanılır. Cami kapı modelleri arasında;

  • Yıldız Kündekari Kapı
  • Kündekari kapı
  • Selçuklu kündekari kapı
  • Osmanlı kündekari kapı
  • Oymalı kapı
  • Yıldız sedef
  • Engirenk oymalı kapı bulunur.

Tamamen el oyması yapılan kapılar kürsü ile uyum yakalandığında tam bir ihtişam elde edilir. Camiler, en güzel gözükmesi gereken yapıların başında yer alır. İslamiyet’in sanata verdiği önemin en güzel göstergesi camilerdir. Camilerin sanatsal ruhu ise ilk olarak kapılardan anlaşılır.

Related posts

Post a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir