Cami Genel Takım


pixeg - Mayıs 26, 2019 - 0 comments

Geçtiğimiz son yüzyılda yapılan cami mimarilerine genelde birbirine benzeyen mimari yapılardır. Bunlardan en çok karşımıza çıkan tek kubbeli ve sağ tarafında minaresi olan klasik camilerdir. Camilerin genel yapısında bulunması gereken kısımlar hemen hemen her camide aynı düzende bulunmaktadır. Örneğin minber cami içinde imamın cemaate hitap edebilmesi basamakla çıkılan yüksek kısımlardır.

Bunun yanında mihrap ise imam için ayrılmış özel alandır. Cami içinde düzenlenen bu alanların yanında camilerde bulunan bazı takım aksesuarlarda bulunmaktadır.

Camilerde bulunan genel takımlar cami içi yazıları, kürsü ve rahle gibi parçalardan oluşmaktadır.

Cami aksesuarları nelerdir?

Camiler kalabalık cemaatlerin toplandığı ve toplu ibadet ettiği kutsal mekanlardır. Camilerde yapılan ibadetin aksamaması için her camide bazı araç gereç ve aksesuarların bulunması gerekmektedir. Bu aksesuarlar 8 li cami takımları, minber hutbe kürsüsü, mihrap üstü yazılar, mihrap vaaz kürsüsü, mihrap seccadesi, tespih ve tespihlik ve rahle gibi eşyalardır. Kürsü ve minber takımları için camilerde genelde aynı yapılar tercih edilmektedir.

Aksesuarların yanında minber ve mihrap kısımları caminin mimari yapısında baştan belirlenmiştir. Cami mermer veya ahşap malzemeler ile desteklenerek ilgili kısımlar tasarlanır. İstanbul mermer sanayi camilerde mermer kullanılan kısımlar için özel tasarımlar yapmaktadır. 

Cami kısımları nelerdir?

Camiler bütünüyle ele alındığında kısımlarını sayarken minareyi de işin içine katmak gerekir. Minber, eyvan, mihrap, vaaz kürsüsü, revak, cemaat yeri sayılabilmektedir. Özellikle mihrap her cami için olmazsa olmaz kısımdır. Çünkü kıble yönünü belirtir. Fark mermer sanayi bu kısımlar için özel işlemeler de ve sanatlarda kullanmaktadır. Cami kısımlarında erkek ve kadın kısımları ayrı tasarlanır.

Caminin bölümleri arasında yer alan revak bölümü İslam sanatının sergilenebileceği bir kısımdır, bu yapının önünde bulunan uzun kenarlarının her biriyle yapıya bitişik ve sütunların taşıdığı bir kemer dizisiyle dışa açılan üstü örtülü mekandır. Fark mermer camiler için özel tasarımlar yapan firmaların başında gelmektedir. Camilerde yapılan özel tasarımlar hem tarihi yansıtmak hem de İslami sanatı yansıtmak ikisini aynı anda entegre etmek için oldukça önemli yapılardır.

Related posts

Post a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir